RGB vs CMYK – explainer video

Bezpośredni link do filmu porównującego modele kolorów CMYK i RGB

Co zrobiłem:

  • Nagranie
  • Tekst i scenariusz
  • Rysunki
  • Animacja
  • Montaż

Krótka animacja w stylu explainer-video wyjaśniająca, czym jest RGB oraz CMYK w grafice. Film został zanimowany i zmontowany w programie Blender,  niektóre rysunki wykonałem w Affinity designerze.

Wersja tekstowa

RGB oraz CMYK to kombinacje kolorów pozwalające uzyskać dowolną barwę. RGB to zestaw składający się z czerwonego, zielonego i niebieskiego [red, greem, blue], które świecą na czarnym tle ekranu. CMYK to zestaw składający się z cyjanu, magenty, żółtego oraz czarnego [Cyan, Magneta, Yellow, blacK], które są nakładane na biały papier i pochłaniają światło.

Kolorowe ekrany emitują tylko trzy rodzaje światła: czerwone, zielone i niebieskie. Jedyne co mogą zmienić, to jasność świecących punktów, z których obraz jest złożony. Te punkty są nazywane subpikselami.
Podobnie działa to dla kolorowych wydruków. Atrament ma tylko cztery barwy: cyjan, magenta, żółty i czarny. Białe światło pochodzi z otoczenia i przechodząc przez kropki atramentu traci część koloru. Jasność kropek jest stała a zmienia się ich rozmiar.
Zjawisko tęczy pokazuje, że biały kolor jest barwą złożoną. Barwy tęczy są prostymi kolorami, a biały, odcienie szarości, wyblakłe kolory i róż są z nich złożone.

W oczach mamy miliony czopków – receptorów do rozpoznawania barw. Czopki dzielą się na trzy rodzaje: pierwszy najsilniej reaguje na światło czerwone, drugi na zielone, a trzeci na niebieskie. Każdy kolor pobudza po trzy czopki z różną siłą.
Taka budowa sprawia, że dowolny kolor możemy zasymulować mieszając ze sobą czerwone, zielone i niebieskie światło. Nasze oczy nie rozpoznają, czy widzimy po prostu pomarańczową barwę, czy mieszaninę czerwonego i zielonego. Czy biały składa się ze wszystkich kolorów tęczy, czy tylko z trzech.

Kolory tuszu też operują na czerwonym, zielonym i niebieskim, tyle że je odejmują. Cyjanowy tusz pochłania czerwone światło, magenta pochłania zielone, a żółty pochłania niebieskie.

Więcej o kolorach, w tym o głębi bitowej i przeźroczystości.

A tutaj o tym, jak dobierać kolory, aby pasowały.