krakowskieokolice.pl

Screen strony głównej bloga krakowskieokolice.pl

Zadania:

  • Odświeżenie szaty graficznej i zmiana themki
  • Nowe logo
  • Wyczyszczenie bazy danych

Serwis turystyczny poświęcony ciekawym miejscom wokół Krakowa, do których warto zrobić wycieczkę. Moje zadanie polegało na zmianie szaty graficznej.

Stara themka została zastąpiona nową, płatną o nazwie Newspaper. I muszę przyznać, że to jedna z najlepszych themek, z jakimi pracowałem. Rozbudowane opcje i elastyczność pozwoliły łatwo zmienić wygląd i dostosować układ treści do urządzeń mobilnych. Atrakcyjniejsza szata graficzna zmniejszyła współczynnik odrzuceń deklarowany przez Google Analytics – zadbana strona zachęca odwiedzających do przechodzenia na kolejne podstrony i szukania ciekawych informacji.

Oprócz zmiany themki, zostałem poproszony o stworzenie logo. Jako, że strona jest o okolicach Krakowa, nawiązanie do smoka samo nasuwało się. Żeby nie przekombinować, zdecydowałem się wystylizować tylko pierwszą literę.

Największym problemem był z bazą danych. Okazało się, że miała 170MB. To niewiarygodnie dużo jak na bloga z kilkunastoma wpisami. Po przeanalizowaniu jej zawartości odkryłem, że gdzieś od roku co godzinę była zapisywana szczegółowa pogoda dla Krakowa. Zachmurzenie, opady, temperatura, wilgotność powietrza, wiatr, ciśnienie itp. Wszystko z dokładnością do trzydziestu miejsc po przecinku. Sprawcą zamieszania był skrypt JS do pogody sprzężony z Google Analitycs. Miał za zadanie potwierdzić obserwację właściciela strony, że ruch na niej rośnie w sezonie letnim, a dodatkowo wtedy, gdy jest ładna pogoda. Obserwacja została potwierdzona, a skrypt został zapomniany. Właściciel nie zdawał sobie sprawy z tego, ile danych było zapisywanych w bazie, i że nie były one usuwane. W każdym razie, bazę udało się odchudzić.

Strona dostępna jest pod adresem krakowskieokolice.pl