WordPress FAQ

Co to jest WordPress?

WordPress to panel do zarządzania stroną internetową. Pozwala dodawać nowe podstrony, zmieniać ich zawartość, a w pewnym zakresie modyfikować wygląd strony i dodawać nowe funkcje jak komentarze, formularz kontaktowy czy kalendarz rezerwacji. Do podstawowej obsługi witryny opartej na WordPressie nie jest potrzebna znajomość informatyki. Jeśli umiesz napisać dokument w Wordzie i wysłać maila, opanujesz też ten panel. Testowane na sześćdziesięciolatkach.

WordPress jest bardzo elastyczny i za jego pomocą można stworzyć blog, prostą stronę firmową, rozbudowany serwis a nawet sklep internetowy.

Panel WordPressa służący do dodawania i edytowania wpisów.
WordPress posiada edytor tekstu podobny w obsłudze do Worda. Za jego pomocą można tworzyć nowe podstrony i modyfikować treść starych. Podobnie jak w Wordzie można tutaj pogrubiać tekst, dodawać nagłówki (śródtytuły) czy obrazki.
Panel WordPressa służący do zarządzania wpisami na blogu.
Powyżej panel WordPressa służący do zarządzania wpisami na blogu. Pozwala dodać nowy, usunąć, edytować i ukryć wpis przed odwiedzającymi stronę.

Co to jest CMS

CMS to system zarządzania treścią, czyli panel za pomocą którego można dodawać nowe podstrony, edytować ich treść, usuwać je, zarządzać komentarzami. Do tego dochodzi możliwość modyfikowania wyglądu czy dodawania nowych funkcji bez znajomości programowania.

W CMS-ie wygląd strony i treść są niezależne od siebie. Gruntowna zmiana wyglądu polega na wymianie szablonu (themki) i nie ma wpływu na zawartość (układ podstron, teksty, obrazki). Dzięki temu można szybko odświeżyć wygląd strony.

Skrót CMS bierze się od Content Management System. WordPress nie jest jedynym CMS-em, znane są jeszcze Joomla, Drupal i wiele innych, ale WordPress miażdży je swoją popularnością. Około 60% stron działa właśnie na nim, druga po nim jest Joomla, która ma około 7% udział.

Dlaczego WordPress a nie czysty HTML?

  • łatwe i szybkie tworzenie strony
  • rozbudowane funkcje wbudowane w CMS
  • łatwa rozbudowa o nowe podstrony i modyfikacja treści bez znajomości HTML-a, CSS, PHP czy JS
  • gotowe szablony do zmiany wyglądu
  • wtyczki (w tym darmowe) dodające jeszcze więcej funkcji (sklep online, system rezerwacji pokojów, mailing i tysiące innych)
  • sprawdzona technologia stosowana na milionach stron od wielu lat

Dlaczego WordPress, a nie inny CMS?

Jak wyżej pisałem, WordPress to nie jedyny darmowy CMS. Są jeszcze takie jak Joomla, Drupal, TYPO3 i inne. WordPress jest najpopularniejszym z nich, 60% stron w Internecie działa właśnie na nim. Następna jest Joomla 7%, Drupal 5%, Blogger 3%, a reszta to już nisza. Popularność wzięła się z tego, że jest łatwy w obsłudze i elastyczny. Działają na nim blogi, strony firmowe, również sklepy online.

Duża liczba użytkowników sprawia, że powstała do niego i dalej jest rozwijana masa rozszerzeń dodających nowe funkcje (wtyczki) oraz zmieniających jego wygląd (szablony). Duża część z nich jest darmowa, a jednocześnie wysokiej jakości. W śród nich dostępne są narzędzia usprawniające SEO, działania marketingowe, czy pozwalające na stworzenie strony wielojęzycznej.

Zaletą wynikającą z popularności jest duża liczba specjalistów zajmujących się stronami działającymi właśnie na WordPressie. Dzięki temu łatwo jest znaleźć kogoś, kto przebuduje czy zmieni wygląd strony. I taniej niż dla innych CMS-ów. Jest również masa poradników i tutoriali (w tym po polsku) pozwalających samemu poprawić stronę, jeśli ma się na to chęci i czas.

Co to jest szablon WordPressa?

O ile sam WordPress odpowiada głównie za tworzenie i przechowywanie treści, to do ich wyświetlenia potrzebny jest szablon. Odpowiada on za wygląd strony. W nim są zakodowane informacje o użytych czcionkach, kolorystyce, wielkości liter, odstępach pomiędzy akapitami. Informacje o tym, czy obrazek ma być w ramce, jak ma wyglądać menu, jak szerokie jest pole tekstowe, czy tekst ma być podzielony na kolumny. Kiedy ktoś wchodzi na stronę, to szablon pobiera jej treść (tekst, obrazki, menu, stopkę, boczny panel) z bazy danych i umieszcza na ekranie.

Domyślnie WordPress posiada kilka szablonów do wyboru, które instalowane są razem z nim. Są one jednak przeznaczone dla blogów, a nie stron firmowych. Lepsze szablony można zdobyć na dwa sposoby: szukając bezpłatnych lub kupując je (np. na stronie themeforest.net). Cena płatnych (w przeliczeniu na złotówki) waha się zazwyczaj między 180 a 320zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *