Wzór plamek atramentu.

Czym jest RGB oraz CMYK

Wersja tekstowa

RGB oraz CMYK to kombinacje kolorów pozwalające uzyskać dowolną barwę. RGB to zestaw składający się z czerwonego, zielonego i niebeiskiego [red, greem, blue], które świecą na czarnym tle ekranu. CMYK to zestaw skaładający się z cyjanu, magenty, żółtego oraz czarnego [cyan, magneta, yellow, blacK], które są nakładane na biały papier i pochłaniają światło.

Kolorowe ekrany emitują tylko trzy rodzaje światła: czerwone, zielone i niebeiskie. Jedyne co mogą zmienić, to jasność świecąccyhc punktów, z których obraz jest złożony. Te punkty są nazywane subpikselami.
Podobnie dizała to dla kolorowych wydruków. Atrament ma tylko cztery barwy: cyjan, magenta, zółty i czarny. Białe światło pochodzi z otoczenia i przechodząc przez kropki atramantu traci część koloru. Jasność kropek jest stała a zmienia się ich rozmiar.
Zjawisko tęczy pokazuje, że biały kolor jest barwą złożoną. Barwy tęczy są prostymi kolorami, a biały, odcienie szarości, wyblakłe kolory i róż są z nich złożone.

W oczach mamy miliony czopków – respetorów do rozpoznawania barw. Czopki dzielą się na trzy rodzaje: pierwszy najsilniej reaguje na światło czerwone, drugi na zielone, a trzeci na niebieskie. Każdy kolor pobudza po trzy czopki z różną siłą.
Taka budowa sprawia, że dowolny kolor możemy zasymulować mieszając ze sobą czerwone, zielone i niebieskie światło. Nasze oczy nie rozpoznają, czy widzimy po prostu pomarańczową barwę, czy mieszaninę czerwonego i zielonego. Czy biały składa się ze wszystkich kolorów tręczy, czy tylko z trzech.

Kolory tuszu też operują na czerwonym, zielonym i niebeiskim, tyle że je odejmują. Cyjanowy tusz pochłania czerwone światło, magenata pochłanie zielone, a żółty pochłania niebieskie.

Piotr Załóg

Napisz komentarz